Příprava pacienta k vyšetření koloskopickou kapslí

Příprava pacienta k vyšetření koloskopickou kapslí

5 dnů před vyšetřením

• přestaňte používat preparáty obsahující železo (Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferrin) včetně doplňků stravy obsahující železo;
  • vysaďte ze stravy potraviny s hrubými zbytky, hlavně zrnka a slupky (rybíz, angrešt, jahody, rozinky, kiwi, melouny, rajčata, citrusy a pečivo s hrubými zrny a mákem).

1 den před vyšetřením

• ráno pouze lehká snídaně;
  • během dne je možno podávat pouze tekutiny (lehká polévka v poledne či bujon, čaj, káva, minerálky, ovocné šťávy);
  • nepijte ovocné džusy s dužinou.

Den před vyšetřením

S přípravou začněte v 17 hodin přípravkem Fortrans, který obsahuje 4 sáčky. Každý ze 4 sáčků je třeba rozpustit v 1 litru vlažné vody a vypít v průběhu cca 1 hodiny. V 17 hod. vypijete první sáček, v 19 hod vypijete druhý sáček, ve 21 hod vypijete třetí sáček. U pacientů, kde lze předpokládat obtížnější příjem tekutin je vhodné začít s přípravou dříve a rozložit ji na delší časový úsek. Při dostatečné přípravě pacienta odchází z konečníku pouze lehce zbarvená nebo čirá tekutina. K dostatečné přípravě je nutné dodržet všechna uvedené pravidla přípravy včetně časového harmonogramu.

V den vyšetření

5.00 hod. vypijete 4. sáček přípravku Fortrans v průběhu jedné hodiny.
7.30 hod. se dostavíte na Endoskopické centrum ON Náchod – 4. patro, dveře Kapslová enteroskopie a přinesete si s sebou 1 litr jakékoliv tekutiny, ostatní léky obdržíte na Endoskopickém centru.
7.45 hod. – 2 tbl Motilium (20 mg) – zapít sklenicí vody.
8.00 hod. polknutí kapsle – zapít sklenicí vody.
(Důležité: polknutí kapsle lze odložit, pokud pac. má při vyprazdňování zbytky stolice, popř. má tekutina hnědou barvu).
10.00 hod. NaHPO4 30ml v 1 litru vody v průběhu jedné hodiny.
Okolo 15. hod. první lehké jídlo.
16.30 hod. pokud kapsle nebyla vyloučena – glycerinový rektální čípek pro snadný odchod kapsle.

V průběhu vyšetření nesmíte kouřit, nesmíte používat mobilní telefon, vyhýbejte se i zdrojům silného elektromagnetického pole (MRI – magnetická rezonance je kontraindikována před vyloučením kapsle z těla).

Před příchodem na naše pracoviště se laskavě zaregistrujte v Infocentru v přízemí Ambulantního pavilonu A Oblastní nemocnice Náchod.

Vyšetření se provádí na Endoskopickém centru Oblastní nemocnice Náchod, Ambulantní pavilon A, 4. patro, kde vyčkejte v čekárně.

Datum vyšetření: