Transfuzní stanice - informace pro dárce krve a plazmy

Kontakty

Evidence dárců+420 491 601 427
Bezplatná linka pro dárce+420 800 182 743

Vážení dárci krve a plazmy,

k parkování po dobu odběru můžete využít zdarma parkoviště u ambulantního pavilonu nebo parkovací dům v areálu nemocnice. Při odchodu z transfuzní stanice Vám pracovnice v evidenci dárců dá razítko na parkovací lístek, ten odevzdáte ve vrátnici ONN (vedle kantýny). Při výjezdu z parkoviště nebo parkovacího domu zmáčknete na panelu před závorou tlačítko se zeleným symbolem telefonu a požádáte pracovníka vrátnice, aby vám uvolnil závoru pro výjezd.

Vážení dárci,

žádáme Vás o dodržování následujících opatření:

1) Podmínkou darování je dobrý aktuální zdravotní stav – v případě počínajících příznaků virózy, při nachlazení, rýmě, kašli, dušnosti, ztrátě čichu, při zažívacích obtížích, nejasné únavě či při naměření zvýšené teploty, prosíme, vůbec NEVSTUPUJTE NA TRANSFUZNÍ STANICI !

2) Nošení respirátorů či roušek v prostorách transfuzní stanice je dobrovolné (není povinností), roušky pro dárce jsou k dispozici v prostoru čekárny.

3) Osoba, která byla pozitivně testována na COVID-19 (prodělala onemocnění), může darovat za 14 dnů po vyléčení (při lehkém průběhu onemocnění) nebo za 28 dnů po vyléčení (při těžkém průběhu onemocnění /s nutností hospitalizace/ nebo po léčbě monoklonálními protilátkami či antivirotiky /Lagevrio/). Po očkování proti onemocnění COVID-19 je nutný odklad darování – po aplikaci mRNA vakcín (Pfizer/Biontech, Moderna) a proteinových vakcín (Novavax, Sanofi) odklad 7 dnů po každé vakcinační dávce.

4) Krev nebo krevní složky lze odebrat pouze osobě, která v posledních 4 týdnech nenavštívila některou z evropských zemí (vyjma Slovenska, Polska, Rakouska a části Německa* /zde bez vyloučení*/) včetně přilehlých ostrovů, turistických oblastí Turecka, Izraele, Egypta, Tunisu, Maroka, SAE, USA, Kanady. Pro exotické destinace nadále platí vyřazení z darování na dobu 6 měsíců. Omezení darování po pobytu v zahraničí je rovněž dáno rizikem přenosu infekce virem západonilské horečky (WNV). *Z darování jsou na 28 dní vyřazeny osoby, které strávily alespoň 1 noc v Německu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, Sasko či Braniborsko včetně Berlína.

Respektujte prosím tato opatření. V případě dotazu nás kontaktujte telefonicky: 800 182 743 D­ěkujeme za pochopení a spolupráci!

Kolektiv OKHTS ON Náchod a.s.

Odběrové dny

Den Čas Poznámka
Pondělí 06:30–10:00 odběr krve, plazmy
Středa 06:30–10:00 odběr plazmy
Čtvrtek 06:30–10:00 odběr plazmy
Pátek 06:30–10:00 odběr krve, plazmy

Provozní doba

Den Čas
Pondělí 06:00–14:30
Úterý 06:00–14:30
Středa 06:00–14:30
Čtvrtek 06:00–14:30
Pátek 06:00–14:30

Umístění

Nemocnice Náchod - Dolní areál

Popis pracoviště

Zde se provádějí bezplatné odběry krve a plazmy od dobrovolných dárců, jejich zpracování pro klinické použití (transfuzní účely) a bezplatné odběry plazmy pro farmaceutické zpracování. Dále je zde prováděn nábor dárců do registru kostní dřeně (po telefonickém objednání).

Odběry plné krve se provádějí v pondělí a v pátek od 6:30 do 10:00 hodin. Odběry plazmy se provádějí v pondělí, středu, čtvrtek a pátek na objednaný čas. V úterý je transfuzní stanice pro dárce uzavřena.

Darovaná krev má krátkou životnost, proto je nezbytné udržovat pouze omezené zásoby této vzácné tekutiny, aby nedocházelo k jejímu znehodnocení. Prosíme, k odběru se vždy objednejte na bezplatné telefonní lince 800 182 743 nebo vyčkejte na pozvání, které zasíláme pomocí SMS. Pokud se nemůžete dostavit v konkrétní den, na který jste byli pozváni, můžete přijít do týdne na nejbližší možný termín nebo se telefonicky přeobjednat.

Noví dárci (prvodárci) mohou přijít k odběru krve bez předchozího objednání (v pondělí nebo pátek).

K odběru je nutno mít s sebou průkaz totožnosti s fotografií a průkaz zdravotní pojišťovny, opakovaní dárci také legitimaci dárce krve. Noví dárci, kteří užívají nějaké léky, prodělali nějaké závažnější onemocnění nebo jsou sledováni v odborné ambulanci, přinesou o tomto zprávu od praktického nebo odborného lékaře. Totéž platí pro dárce, kteří delší čas krev nedávali. Pokud užíváte léky, je nutné znát jejich názvy.

Večer před odběrem krve nebo plazmy není vhodná velká fyzická námaha (sportovní výkon apod.), strava by neměla být tučná a není vhodné pít alkohol. Není vhodné se na vlastní odběr dostavit nalačno, ráno je vhodná lehká netučná snídaně a zejména dostatek tekutin.

Český červený kříž

Společnost transfuzního lékařství – časté dotazy

Vážení dárci,

ceníme si Vaší ochoty darovat krev nebo plazmu a proto Vám nabízíme benefit ve formě odběru krve na stanovení hladiny protilátek IgG SARS-CoV-2 (proti covidu) za zvýhodněnou cenu 250Kč (plná cena je 480Kč).

Tohoto benefitu můžete využít v den, kdy přijdete na transfuzní stanici darovat krev nebo plazmu. Stačí požádat sestru v odběrové místnosti transfuzní stanice o provedení odběru, částku 250Kč zaplatíte v pokladně v pavilonu A ONN (možno hotově nebo platební kartou).

Výsledek vyšetření obdržíte formou sms zprávy. Odběr je vhodné provést nejdříve 3 týdny po prodělaném onemocnění nebo minimálně 14 dní po aplikaci druhé dávky očkování.

Děkujeme Vám za Vaši pomoc při záchraně lidských životů a těšíme se na další spolupráci. Kolektiv Oddělení klinické hematologie a transfuzní služby.