Novorozenecké oddělení
Kontakty
Služba sester | +420 491 601 767 | |
---|---|---|
Laktační poradce | +420 491 601 767 | 24 hodin denně |
Pohotovost | +420 491 601 771 |
Doporučené návštěvní hodiny
Den | Čas |
---|---|
Denně | 14:00–17:00 |
Provozní doba
Nepřetržitá |
---|
Počet lůžek
Počet lůžek | 15 |
---|
Umístění
Popis pracoviště
Novorozenecké oddělení
nabízí příjemné, útulné a barevné prostředí maminkám a jejich rodinným příslušníkům. Disponuje 22 novorozeneckými lůžky v systému péče rooming in. Je vybaveno moderní zdravotnickou technikou – inkubátory, výhřevnými lůžky, monitory ke snímání životních funkcí, infuzními pumpami, přístrojem pro neinvazní krátkodobou plicní ventilaci, fototerapeutickými lampami. Profesionální péči zajišťuje zkušený neonatolog, vyškolené dětské sestry, neméně důležitou roli zde mají i laktační poradkyně. Provádíme kompletní diagnosticko-terapeutické postupy v celém rozsahu náplně péče o dítě a matku. Do své práce vnášíme nové trendy ošetřovatelské péče, které získáváme na specializovaných seminářích, vše s ohledem na prospěch novorozence a matky. Na našem oddělení ošetřujeme novorozence fyziologické a s lehkými patologiemi od gestačního věku 36 +0 týden. Novorozence se závažnými stavy odesíláme dle platných pravidel na JIP neonatologického oddělení FN Hradec Králové.
V roce 2003 jsme získali titul BFH (Baby Friendly Hospital) = Nemocnice přátelská dětem. Je to známá aktivita vyhlášená organizací UNICEF a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Titul je udělován celosvětově novorozeneckým oddělením, která plní náročná kritéria na podporu kojení jako jednu z hlavních podmínek zdravého vývoje dítěte.
Uplatňujeme a dodržujeme „10 kroků k úspěšnému kojení“ – strategii ovlivňující úspěšnost a délku kojení. Kojení je přirozený způsob výživy kojence. WHO, UNICEF a světové zdravotnické organizace doporučují výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce. Nenahraditelné mateřské mléko zajišťuje dítěti optimální růst, vývoj a zdraví. Poté lze nadále kojit společně s odpovídající doplňkovou výživou.
Podporujeme raný kontakt bezprostředně po porodu mezi matkou a novorozencem – tzv. bonding. Díky kontaktu „kůže na kůži“ mezi matkou a dítětem dochází k lepší poporodní adaptaci u novorozence, ke snazšímu přisátí k prsu, rychlejšímu nástupu laktace, k posílení mateřského chování.
Preferujeme péči v systému rooming in = pobyt matky a dítěte v jedné místnosti.
U miminek s patologiemi pracujeme s konceptem „Bazální stimulace“ – zprostředkování stimulů potřebných pro psychomotorický vývoj a udržení vrozených reflexů.
Na porodním sále
Naše péče o novorozence začíná na porodním sále, kde dětská sestra převezme narozené miminko od porodníka a položí ho mamince na bříško. Necháme dotepat pupečník, který může doprovod maminky přestřihnout. Miminko osušíme, přikryjeme suchou plenou a osuškou, připevníme identifikační náramek. Ponecháme ho společně s maminkou a doprovodem nerušeně se navzájem sbližovat a seznamovat. Podle požadavku a potřeby miminka pomůžeme s prvním přiložením a přisátím k prsu. Pokud maminka nemá doprovod, je miminko po přisátí uloženo na výhřevné lůžko nebo do postýlky vedle maminky na porodním sále. Tam je pravidelně kontrolováno sestrou, aby se předešlo neočekávanému zhoršení stavu. V době, kdy je maminka převáděna na oddělení šestinedělí, provedeme první ošetření miminka, zvážíme jej, změříme délku, lékař provede první prohlídku, je aplikován vitamín K – Kanavit (preferujeme aplikaci injekčně do svalu). Doprovod může být stále nablízku. Poté miminko přivážíme k mamince na pokoj v postýlce vybavené monitorem dechu. V prvních hodinách o ně pečujeme společně s matkou. Po operačním porodu se snažíme miminko k mamince přinést a přiložit co nejdříve. Pokud maminka není po porodu schopna chovat si své miminko, může její roli převzít doprovod a využít tak kontaktu „kůže na kůži“.
Na oddělení
Podle zdravotního stavu maminky ji pak na oddělení postupně naučíme poznávat a rozeznávat potřeby jejího miminka. Pečovat o něj, dokázat ho efektivně nakrmit a prohlubovat mateřské city. Na každém pokoji má k dispozici DVD s výukovým programem Péče o novorozence, který ji napomůže zdokonalovat se v mateřské péči.
V průběhu pobytu se pravidelně sleduje hmotnost 1× denně, monitoruje se žloutenka, je snesen pupeční pahýl, jsou provedena screeningová vyšetření. Podstatnou součástí práce na oddělení je podpora kojení, jako nejpřirozenější výživa. S maminkou probíráme různé polohy při kojení, správné přisátí, správnou polohu, správnou techniku sání. Řešíme vzniklé problémy spojené s kojením – spavé dítě, nedonošené dítě, novorozenec s nízkou porodní hmotností, problémy s množstvím mléka, problémy s bradavkami, problémy s prsy, vícečetné porody, rozštěpy rtu nebo patra. Každé kojení může být zpočátku odlišné, neboť se přizpůsobuje potřebám a stavu miminka. Správná technika kojení je i prevencí vzniku bolestivých bradavek a dalších problémů při kojení. K dispozici máme různé pomůcky, které pomáhají mamince nastavit laktaci a nadále ji rozvíjet (formovače, kojicí polštáře, různé typy odsávaček, chrániče, kloboučky, …). Samozřejmě je v tuto chvíli důležitá spolupráce a přesvědčení maminky „chtít kojit“.
Pokud miminko musíme dokrmit, upřednostňujeme odstříkané mateřské mléko nebo pasterizované ženské mléko, až poté použijeme náhražky mateřského mléka. Dokrmujeme alternativním způsobem a maminku to také naučíme.
Jestliže se maminka rozhodne nekojit, respektujeme její rozhodnutí.
Respektujeme i odlišnosti v péči o novorozence, pokud to neohrožuje jeho zdravotní stav (nestříhat pupeční pahýl, nedokrmovat, neměřit, podat Kanavit kapky, …).
Během hospitalizace jsou u každého miminka provedeny základní screeningová vyšetření:
- Novorozenecký screening metabolických a dědičných vad
- odběr krve z patičky na speciální kartičky
- Vyšetření katarakty
- vyloučení vrozeného zákalu oční čočky
- Vyšetření OAE
- vyloučení vrozené poruchy sluchu
- Vyšetření kyčelních kloubů s následným ultrazvukem kyčlí a ledvin
Novorozence propouštíme podle zdravotního stavu, nejdříve za 72 hodin po porodu. Individuální přístup k časnějšímu propuštění je po dohodě možný.
Dále nabízíme
- Laktační poradenství
- jsme k dispozici 24 hodin denně na čísle 491 601 767
- e-mail: laktacni.linka@nemocnicenachod.cz, novorozenci@nemocnicenachod.cz
- Prodej pomůcek ke kojení
- při propuštění nebo i po propuštění lze zakoupit potřebnou pomůcku k usnadnění nebo podpoře kojení
- Zápůjčka monitoru dechu BABY SENSE
- při propuštění nebo i po propuštění v pracovní dny v době 6 – 13 hod.
- doba zápůjčky minimálně na 6 měsíců za 1200 Kč
- Pronájem novorozenecké postýlky BIBI
- při propuštění nebo i po propuštění
- je vhodná do 3.- 4. měsíce věku dítěte
- cena zápůjčky 700 Kč. za 1 měsíc
- Kurzy
- KOJENÍ A PÉČE O NOVOROZENCE
- RESUSCITACE NOVOROZENCE A KOJENCE
- kontakt: 491 601 767, e-mail: novorozenci@nemocnicenachod.cz
- AMBULANCE PRO LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ
- Každý čtvrtek
- Objednání na telefonu: 491 601 767
- V naléhavých případech dle domluvy
Rádi Vám usnadníme vstup na Vaši novou životní cestu.
Tým lékařů a sester novorozeneckého oddělení
Personál
Ke stažení
Příloha | Velikost |
---|---|
Nabídka kurzů | 109.16 KB |