Skiaskopie

Kontakty

Evidence pacientů+420 491 601 373

Ordinační doba

Den Čas Poznámka
Pondělí – Pátek 07:30–15:00 – pouze objednaní

Provozní doba

Nepřetržitá

Popis pracoviště

Umístění:

Dolní areál – budova K – 2. podlaží.

Přístrojové vybavení:

  • Siemens Artis zee instalovaný v roce 2014
  • pro hospitalizované pacienty jsou v horním i v dolním areálu nemocnice k dispozici také mobilní skiaskopické přístroje (C-ramena)

Jak se objednat:

K vyšetření objednává indikující lékař telefonicky na čísle 491 601 375.

Výsledek vyšetření :

V rámci nemocnice je výsledek přístupný v nemocničním informačním systému, plékařům, kteří jsou elektronicky propojeni, je výsledek odeslán elektronicky, (eZpráva), v ostatních případech se zasílá poštou. Vzhledem k delší časové náročnosti popisu se výsledek na počkání nevydává. Obvykle je k dispozici do 24 hodin, nejdéle do tří pracovních dnů. Obrazová dokumentace se uchovává v digitální podobě a je možné ji na žádost přeposlat určeným zabezpečeným elektronickým systémem (e-pacs) do jiného zdravotnického zařízení, event. vypálit na CD nosič.

Popis metody:

Skiaskopie umožňuje pomocí rentgenového záření zobrazení lidského těla v reálném čase. Využívá se především k zobrazení trávící trubice (jícnu, žaludku, dvanácterníku, tenkého a tlustého střeva), zobrazení žlučových cest (ERCP), méně často k zobrazení ostatních dutých orgánů (moč. měchýře, děložní dutiny), páteřního kanálu či některých patologií (píštěle…) apod. Vyšetření lze provádět ve většině případů ambulantně. Celková délka vyšetření je cca 15minut, u některých specializovaných vyšetření (pasáž) může být celkově i několik hodin (tuto dobu ale pacient netráví na vyšetřovně). Vyšetření provádí lékař ve spolupráci s radiologickým asistentem. Pro zobrazení je často nutné podání kontrastní látky. Nejčastější kontrastní látkou je baryová suspenze, která má dle požadovaného vyšetření různou hustotu, má bílou barvu a chuť připomínající křídu, avšak pro komfort pacienta doplněnou ovocnou příchutí. Při vyšetření se mnohdy navíc používá plyn pro dosažení tzv. dvojího kontrastu, a to ve formě granulátu podávaného ústy či aplikovaný přímo (při vyšetření tlustého střeva).