Příprava pacienta k vyšetření enteroskopickou kapslí

Příprava pacienta k vyšetření enteroskopickou kapslí

4 dny před vyšetřením

• vynechte tyto léky: preparáty obsahující železo (Ferronat, Sorbifer, FerroFolgamma a­pod.)

antacida, lékové formy obsahující mikropelety (např. preparáty s 5-aminosalicylovou kyselinou), léky které snižují motilitu trávicího traktu (spasmolytika, analgetika).

1 den před vyšetřením
- odpoledne již nejezte, dopoledne je možno podávat pouze tekutiny (lehká polévka v poledne či bujon, čaj, káva, minerálky, ovocné šťávy);
- s přípravou začněte v 17 hodin, kdy před vyšetřením vypijete 2 litry přípravku Fortrans. Každý ze 2 sáčků je třeba rozpustit v 1 litru vlažné vody a vypít v průběhu cca 1 hodiny. V 17 hod. vypijete první sáček, v 19 hod vypijete druhý sáček.

V den vyšetření

• dostavte se nalačno (12 hod před výkonem nejíst, ráno již nepít);
  • k vyšetření si oblékněte nejlépe volné pohodlné oblečení s předním zapínáním;
  • vyšetření zahajujeme na Ambulantním pavilonu ONN ráno v 6:30 hod a vyšetření končí kolem 15:00 – 17:00 hod téhož dne;
  • během vyšetření se můžete volně pohybovat, vykonávat běžné denní aktivity;
  • po 1 hodině po spolknutí kapsle ověřujeme průchod kapsle žaludkem pomocí prohlížeče

(v případě, že kapsle neopustila žaludek, zavedeme ji do dvanáctníku endoskopicky);

• napít se můžete za 2 hodiny po polknutí kapsle (neperlivá voda);
  • najíst se můžete po 4 hodinách od polknutí kapsle, optimální je ovšem hladovět celou dobu vyšetření);
  • v průběhu vyšetření nesmíte kouřit, nesmíte používat mobilní telefon. Vyhýbejte se i zdrojům silného elektromagnetic­kého pole;
  • MRI – magnetická rezonance: je kontraindikována před vyloučením kapsle z těla;
  • vyloučení kapsle přirozeným způsobem můžete očekávat za 1–7 dnů, v jiném případě se obraťte na Endoskopické centrum.

Před příchodem na naše pracoviště se laskavě zaregistrujte v Infocentru v přízemí Ambulantního pavilonu A Oblastní nemocnice Náchod.
Vyšetření se provádí na Endoskopickém centru Oblastní nemocnice Náchod, Ambulantní pavilon A, 4. patro, kde vyčkejte v čekárně.

Datum vyšetření: