Náchodská nemocnice nabízí podání monoklonálních protilátek na zmírnění průběhu onemocnění Covid-19

Náchodská nemocnice sleduje vývoj podzimní covidové situace, která si v našem regionu zatím vyžádala hospitalizaci pouze několika lidí, a covidová oddělení proto dosud nebylo potřeba aktivovat. Nemocnice má však také nástroj, jak hospitalizaci u rizikových pacientů účinně předejít. Tím je ambulantní covidový stacionář, kde mohou lékaři pacientům podat léky na zmírnění průběhu nemoci.

Vysoká účinnost této léčby, která funguje na principu podání tzv. monoklonálních protilátek, byla prokázaná již během jarní vlny Covidu-19. Podmínkou je včasné podání těchto léků, v prvních dnech zjištěné nákazy. Monoklonální protilátky mohou být podány i lidem, kteří ještě nemají prokázaný výskyt viru v těle, ale mají na nemoc podezření, např. po rizikovém kontaktu s nakaženým člověkem, za předpokladu, že nebyli očkováni. Léčba v covidovém stacionáři je určena lidem, kteří spadají do kategorie vysoce rizikových pacientů.

Jsou to zpravidla lidé starší 65 let s chronickým onemocněním, ale i lidé mladší, kteří se léčí se závažnými chorobami. Kritéria jsou uvedena v článku na našem webu: https://www.nemocnicenachod.cz/…ro-pozitivni. Pokud se považujete za rizikového pacienta a je Vám prokázána nákaza Covid-19, nebo jste byli v rizikovém kontaktu, informujte okamžitě svého praktického lékaře, který vyhodnotí oprávněnost indikace a domluví podání protilátek v covidovém stacionáři náchodské nemocnice.