Více miminek, vyšetření i operací. Vážíme si důvěry našich pacientů!

(Rok 2022: Více miminek, vyšetření i operací. Důvěra lidí v náchodskou nemocnici stoupá)
Počty porodů, vyšetření i operací vystoupaly vloni v naší nemocnici na nejvyšší čísla za uplynulých deset let. Ať už jde o citlivé rozhodnutí ženy, kde přivede na svět své dítě, nebo o zásadní volbu operačního týmu, nejdůležitější roli zde hraje důvěra. Pokud by chyběla důvěra lidí, byla by nemocnice jen smutným prázdným domem plným moderního vybavení. Velmi nás proto těší, že se na naše pracoviště obrací stále více lidí, kteří nám důvěřují, že jim pomůžeme. Je to pro nás závazek dělat naši práci, jak nejlépe dokážeme.

Počty porodů stále stoupají
Narození miminka je přelomovým a krásným okamžikem v životě každé ženy. Naší snahou je ženám nabídnout komplexní služby v takovém rozsahu, abychom se co nejvíce přiblížili individuálním potřebám každé rodičky. Díky Královéhradeckému kraji máme nejenom moderní prostory, včetně přístrojového a dalšího vybavení, ale máme zejména přívětivé porodní asistentky a další personál. Chceme nabízet takové služby, aby se tu maminky cítily skoro jako doma. Snad proto se v uplynulém roce narodilo v naší porodnici nejvíce miminek za posledních deset let. Výjimkou byl rok 2021, ve kterém byla zavřená porodnice v Trutnově, což mělo samozřejmě značný dopad na naši porodnici. Nejvíce se u nás narodilo malých Honzíků (24) a Elišek (21). Celkem 982 novorozenců (z toho 9 dvojčat) Vysoký počet porodů je také velmi důležitým základem pro cenné zkušenosti a erudici našich porodníků. Protože ne každý porod je snadný a bez komplikací a může se stát, že jde o život miminka nebo rodičky. V takových případech jsou bohaté zkušenosti mnohem více než pěkný výhled z porodního sálu, pěkný pokoj nebo chutná snídaně.

Přidáváme další operační dny

Jednoznačně nejvyšší byl v loňském roce také počet operací provedených v naší nemocnici v posledních deseti letech. Poprvé jsme za toto období překonali hranici pěti tisíc operací (5 280). Největší část z nich provedli naši chirurgové. Také ortopedie se dostala na vyšší než předcovidová čísla v počtu operací a snaží se tak dohánět manko, které vzniklo v důsledku zastavení plánované péče během pandemie covid-19. Stejně tak urologie.

Navíc plánujeme v letošním roce přidat jeden operační den ortopedii a nový operační den také urologii společně s chirurgií. To by mělo přinést další navýšení našich kapacit a prostor pro zkrácení čekacích lhůt, které patří již nyní zejména v chirurgii (2 týdny) nebo gynekologii (2-3 týdny), ale také urologii (3 měsíce) k těm výrazně kratším. Stejně tak byly rekordní počty mamografických vyšetření (9 075), vyšetření na CT (7 944) a magnetické rezonanci (3 081). Také u vyšetření na CT a magnetické rezonanci patří naše objednací doby k těm krátkým (2-3 týdny).

Urgentní příjem s novým vchodem

V případě mozkových příhod je pro pacienta a pro úspěšnost jeho léčby zcela zásadní rychlost poskytnuté péče a medikace. Jednotlivé časové intervaly se v rámci iktových center pečlivě sledují a my máme radost, že naše iktové centrum je v tomto hodnocení nejlepší v Královéhradeckém kraji.

Zvyšování dostupnosti a kvality péče je společně s vedením našeho kraje naším cílem. Proto v letošním roce započne další významná investiční akce Královéhradeckého kraje do náchodské nemocnice. Bude jí výstavba urgentního příjmu. Společně s ním vznikne nový budoucí hlavní vchod do nemocnice, vstupní hala a také prostor před novým vstupem, který naváže na zrekonstruované parkoviště. Urgentní příjem se pak stane jediným centrálním místem pro příjem akutních pacientů. Ať už těch, které přiveze Zdravotnická záchranná služba nebo těch, kteří přijedou po vlastní ose.