V náchodské a rychnovské porodnici se vloni narodilo 1802 dětí

Rok 2021 byl v porodnicích náchodské a rychnovské nemocnice rokem mnoha změn. Náchodská porodnice má za sebou stěhování do nových prostor moderních pavilonů, rychnovská zažila několikaměsíční rekonstrukci porodních boxů. Na novém uspořádání svých oddělení a především na jejich zabydlení a zútulnění se podíleli sami zdravotníci, ve snaze nabídnout budoucím maminkám co možná nejpříjemnější prostředí. V obou porodnicích přišlo vloni na svět 1802 dětí.

V Náchodě se v loňském roce narodilo celkem 1195 novorozenců. Dle porodních statistik tu bylo vloni o 210 porodů více než v roce 2020. Mezi novorozenci nechyběla ani dvojčata, která v Náchodě vloni přišla na svět dokonce sedmkrát. V jasné přesile byli chlapci, kterých se vloni narodilo 626, zatímco dívek 569. Nejčastějšími jmény byla Eliška a Jakub, velmi často pak rodiče své děti pojmenovali Jan, Anna, Filip, Viktórie, Vojtěch, Matěj či Tereza a Natálie. Ze zajímavých a méně obvyklých jmen pak můžeme zmínit Divišku, Polu, Etel, Anabet, Maliu, Liu, Ali, Dino, Matea, Luka, Larse, Melvina, Ethana, Jasana či Keese. Největším loňským novorozencem v Náchodě se vloni stala holčička Mia s 4880g a 55cm.

V Rychnovské porodnici přišlo v loňském roce na svět celkem 607 dětí. V poměru dívky versus chlapci byly v mírné přesile děvčátka, kterých přišlo na svět 313. Stejně jako v Náchodě, i zde rodiče svým dětem nejčastěji vybrali jména Eliška či Jakub. Mezi další častá jména patřil Filip, Nela, Antónie, Matěj, Matyáš a Antonín. Naopak neobvyklá jména byla např. Ahlaia, Zara, Madlen, Luna, Ravi, Eliot, Noe či Mateo. Největší novorozenec vážil 4960 g a měřil 54 cm.

Rekonstrukce a stěhování

Porod dítěte je zásadní událostí v každé rodině a především v životě každé maminky. Jeho průběh může ovlivnit celá řada faktorů, mezi které beze sporu patří také prostředí. Proto je vstřícnost, bezpečnost i estetika porodních pokojů tak důležitá. V tomto ohledu udělaly náchodská i rychnovská porodnice v loňském roce zásadní krok vpřed. Obě mohou od loňského léta nabídnout rodičkám moderní a komfortní prostředí, které klade důraz na zachování soukromí při příchodu jejich děťátka.

V rychnovské porodnici začala rekonstrukce porodních boxů v březnu a trvala čtyři měsíce. Stavební dělníci kompletně proměnili dva porodní boxy a sekční sálek, současně došlo k rekonstrukci rozvodů všech technologií, jako např. rozvodů vody, elektřiny, medicínských plynů, vzduchotechniky a klimatizace. Stavba probíhala v rámci kompletního zateplení a výměny oken pavilonu DIGIP, které financoval Královéhradecký kraj. Na koncepci i designu porodních boxů se podíleli samotní zdravotníci. Pro maminky zde bylo vytvořeno příjemné, přátelské a současně moderní prostředí, které splňuje nejnovější hygienické požadavky, ale zároveň je esteticky velmi příjemné a napomáhá pohodové atmosféře na celém oddělení. Během rekonstrukce bylo nutné provoz porodnice na tři týdny zastavit.

Náchodská porodnice má letos za sebou velké stěhování. Přesun z horního areálu nemocnice do sedmého a osmého patra nového pavilonu K, téměř bez přerušení chodu porodnice, byl náročnou akcí a času nebylo nazbyt. Během léta totiž dosahovaly počty porodů v Náchodě rekordních čísel. Přívětivé moderní prostředí a dobré reference maminek přilákaly rodičky z širokého okolí. Nové zázemí zahrnuje čtyři porodní pokoje a jeden pokoj observační. Součástí je také sekční sálek, přímo naproti porodním boxům a místnost pro vyšetření novorozenců. V nové tělocvičně, která je umístěna přímo v prostorách porodnice, připravily porodní asistentky pro budoucí rodiče pravidelné předporodní kurzy a těhotenská cvičení pro nastávající maminky.

Lucie Chytilová, tisková mluvčí Oblastní nemocnice Náchod, a.s. telefon: 734 763 289, email: luciechytilova@seznam.cz