Křehká rovnováha s jedním pádem, to byl covidový únor

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Tyto řádky začínám psát v den, kdy náš sousední Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení. Snažím se však být optimistou a hledat záblesky světla z konce tunelu. Na druhé straně vidím několik zdvižených prstů a jsem si vědom toho, že stabilní situace v posledních třech týdnech v našich nemocnicích je velmi, velmi křehká. Její stabilitu má však zcela jistě šanci posílit právě probíhající lockdown.

Únor nás záhy přivítal plnou neurologickou JIP (3. února). Přestože naše neurologická JIP hospitalizuje necovidové pacienty, asi tomu nemůže být v těchto dnech jinak, než že by tato situace úzce souvisela s covidem. Konkrétně se situací na Trutnovsku, kde je od začátku roku neurologická JIP reprofilizovaná na covidovou JIP, a proto ZZS vozí pacienty s iktem (mrtvicí) z trutnovského okresu do iktových center v Náchodě nebo FN HK. Tato situace nám určitě radost neudělala, nicméně to, co nám udělalo radost, byla rychlost, s jakou se nastavily podmínky koordinace péče o tyto pacienty – triage telefon ve FN HK, hlášení o aktuálním stavu volných lůžek, informovanost ZZS. Měl jsem ten den z toho velmi dobrý pocit, jak se nemocnice v rámci kraje naučily spolupracovat. Ten den přišla také pozitivní zpráva z Národního dispečinku lůžkové péče – pro náš kraj byl vyčleněn policejní vrtulník pro transporty pacientů do vzdálenějších nemocnic. Zpočátku bylo hlášeno, že je k dispozici pouze od 7 do 17 hod., což se v kombinaci se základnou na Ruzyni nejevilo jako dostatečné, ale hned následující den byly již povoleny i noční lety. 3. února tak musel být kvůli blížícímu se soumraku transportován pacient do Českých Budějovic z rychnovské nemocnice ještě po zemi, další den už jiný pacient do brněnské FN u sv. Anny letěl.

Jak to bylo s transportem pacientů
O transportu pacientů z náchodské nemocnice ví, díky médiím, snad skoro každý občan naší země. Proč k němu došlo? Mělo to dva hlavní důvody. Prvním a zásadním je nastavení spolupráce v rámci našeho kraje. A jen pro upřesnění, je to nastavení zcela správné. Spolupracujeme na bázi „pomáhej jiným, dokud můžeš, až nebudeš moci, pomohou ti ostatní“. V den transportu tak náchodská nemocnice hospitalizovala 30 mimospádových pacientů, zejména z Trutnovska, Královédvorska a Rychnovska. Druhým důvodem byla časová shoda velkého množství příjmů. V té době jsme přijímali v Náchodě v průměru 12 pacientů denně. V den a noc předcházející transportu jich bylo 22. To již bylo příliš. Vzhledem k tomu, že v kraji již nebyl dostatek volných lůžek, proběhl na základě rozhodnutí Národního dispečinku onen transport do nemocnic jihomoravského kraje. Náročné to bylo pro všechny strany. Jak pro složky integrovaného záchranného systému (IZS), tak také pro naše zdravotníky. Bylo rozhodnuto, že transport musí proběhnout ještě týž den. Připravit 17 pacientů k překladu není rozhodně o napsání deseti vět a třech razítkách. Každý pacient musel být vybaven podrobnou zprávou o jeho zdravotním stavu, průběhu léčby, medikaci, apod. Bylo třeba kontaktovat blízké pacientů, připravit jejich osobní věci. Pro příklad, jen ze strany IZS se na transportu 9 pacientů, které odvážel Fénix, podílelo 17 lidí. Mohli jsme si tak uvědomit limity překladu většího množství pacientů napříč naší zemí. Bylo velmi zajímavé sledovat profesionalitu našich kolegů ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a jejich špičkové vybavení. Bylo čerstvě nasněženo, minus pět stupňů a k zemi se snášely další vločky na převážené pacienty. Idylická kulisa k tichému dramatu, které píše koronavirus. Od té doby už zase slouží náchodská nemocnice jako ta, která pomoc nepotřebuje, ale dokáže občas pomoci okolním nemocnicím.

Pohledem čísel
Únor drží prvenství v počtu přijatých pacientů s covidem do našich nemocnic. V průměru jich bylo 16 denně, maximum je 32. Průměrná délka hospitalizace se drží na necelých osmi dnech, nejčastěji (medián) je to dnů šest. 27 % hospitalizací trvá tři a méně dnů, naopak 4,5 % hospitalizací je delších než 20 dnů. Počet příjmů covidových pacientů během nejhoršího podzimního týdne se stal v únoru normou. V loňském roce jsme v náchodské nemocnici hospitalizovali 616 pacientů s covidem, za první dva měsíce letošního roku to bylo již 709. V rychnovské nemocnici to bylo loni 291 pacientů, v letošním roce zatím 206. Často slýcháme v médiích, že vídáme na lůžkách v tomto roce daleko častěji mladší pacienty. Podívali jsme se proto na věkovou strukturu pacientů a porovnali ji s loňským rokem. Srovnání ukazuje, že poměr jednotlivých věkových skupin zůstal skoro stejný, nicméně je pravdou, že kvůli nárůstu počtu pacientů se v absolutním počtu objevují častěji i mladší (viz tabulka v obrázcích). Smutný pohled je na počty úmrtí. Za loňský rok boj s covidem prohrálo 217 pacientů, za první dva měsíce letošního roku již 263. V minulém roce umírali nejčastěji osmdesátníci, nyní to jsou sedmdesátníci. Tento posun lze přičíst očkování seniorů 80+.
V měsíci únoru, byť byl měsícem nejkratším, jsme provedli nejvíce testů na covid-19. Celkem 22 005, z toho jsme zaznamenali 5 678 pozitivních výsledků. K tomuto rekordu pomohl právě i mobilní testovací tým. Nejde však o lámání rekordů, ale o to, že čím více testujeme, tím lépe se nám bude dařit epidemii zvládnout.
Současné uzavření školek a prvních a druhých tříd bylo potřebné i v našem regionu. V 8. a 9. týdnu roku jsme zaznamenali výraznější nárůst počtu nakažených dětí ve věku do 10 let. Také testování ve firmách má s ohledem na převažující zastoupení pozitivně testovaných ve věkové kategorii 30 – 60 let a zejména 40 – 50 let svůj velký význam.

Mobilní testovací tým
Ve čtvrtek 11. února nám bylo potvrzeno od Krizového štábu Královéhradeckého kraje, že nám s testováním v okrese pomůže jeden mobilní armádní testovací tým. Rozhodli jsme se nasadit ho ve městech, kde nemáme testovací místa, a oslovili jsme jejich starosty a jednu starostku (Česká Skalice) a jejich zástupce s prosbou o spolupráci. Setkali jsme se s velmi kladnou odezvou a ochotou zajistit vše potřebné. Základní model je dopoledne testovat firmy, odpoledne občany. Vedení zapojených měst patří velké poděkování za organizaci a péči o testovací tým. Je to další důležitý střípek do mozaiky boje se současnou epidemií a další příležitost k dobrému pocitu, že spolupráce v našem regionu funguje. Do konce února tento testovací tým provedl 2 621 testů, z toho 162 s pozitivním výsledkem. Pohledem statistky testování ušetřilo 11 hospitalizací a 2 – 3 úmrtí.

Covidový stacionář
V druhé polovině února jsme otevřeli covidový stacionář – nejdříve v Rychnově nad Kněžnou a následně v Náchodě, kterým již prošli první pacienti, kteří dostali rekonvalescentní plazmu nebo lék Bamlanivimab obsahující monoklonální protilátky. Pro zahájení léčby je důležitá její včasnost. Proto je třeba v případě příznaků nebo kontaktu s nakaženou osobou na nic nečekat a nechat se včas otestovat.

Hudba léčí
Hudba léčí nejen, když ji má v péči Laco Deczi, jak zpívá skupina Wohnout, ale také v podání Police Symphony Orchestra (PSO). 12. února mi volala jejich, jak říkají, máma Petra Soukupová s tím, že by rádi přijeli příští sobotu zahrát náchodským zdravotníkům pod okna. Odpověď byla přibližně taková: „No, to by bylo úžasné, ale, prosím Vás, na jaké nástroje byste chtěli hrát?!“ „To my něco dáme dohromady: klávesy, bubny…“. Venku bylo tou dobou – 10 °C. Týden se s týdnem sešel, venku bylo + 8 °C a PSO rozbalilo pod okny několik krásných skladeb, které chytaly u srdce. Bylo to krásné a neskončilo to u jedné soboty. I poslední únorovou sobotu přijel, trochu jako kočovní umělci, PSO pod okna nemocnice rozdávat úsměvy a radost. Zahráli dokonce na třech místech. Tentokrát s sebou vzali i herce a zpěváka Honzu Sklenáře. Možná i jejich hudba přispěla k tomu, že se během muzicírování začala probouzet jedna mladší pacientka na umělé plicní ventilaci, kterou tým zdravotníků následně od umělé plicní ventilace odpojil, a lékař se s muzikanty o tuto radost podělil. Každé probuzení po umělé plicní ventilaci je nyní tak trochu malý zázrak, vždyť pacientů v takto vážném stavu umírá skoro polovina. Milí muzikanti, děkujeme, jste skvělí!

Poděkování
Ve svých covidových ohlédnutích se snažím postupně děkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem snaží pomoci zpříjemnit náročnou práci našim zdravotníkům a také těm, kteří pomáhají se zvládáním epidemie v našem kraji. Je jich již dlouhá řada. Naši zdravotníci rychle přibalili k pacientům do Kyjova a do Boskovic něco drobného „na zub“ se vzkazem „Zdravotníci zdravotníkům, děkujeme!“ Připojuji se také s poděkováním do Hodonína, Kyjova, Brna a také do Olomouce a Českých Budějovic za jejich ochotu přijmout naše pacienty. Děkuji Pražské záchranné službě hlavního města Prahy za jejich skvělou a profesionální spolupráci, za doprovod ZZS našeho kraje a také Policii ČR.
Chci také dnes vyslovit jedno obrovské poděkování, které čeká na vyslovení již pět měsíců.
Vážené manželky, manželé, partnerky, partneři, hlídací babičky, dědečkové a další blízcí našich zdravotníků, děkuji Vám, že také nesete tíhu těchto dnů spojenou s naší nemocnicí. Děkuji Vám, že zabezpečujete chod Vašich rodin, když Vaši blízcí tráví dlouhé dny a noci v našich nemocnicích u našich pacientů. I Vy máte nemalý podíl na tom, v jakém rozsahu jsme schopni péči o pacienty zajišťovat.

S poděkováním
Jan Mach, ředitel