Bazální stimulace: pohyb, komunikace, vnímání

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

V minulém týdnu proběhl v náchodské nemocnici dvoudenní „Základní kurz Bazální stimulace“ pro fyzioterapeuty, všeobecné a dětské sestry. Účastníci kurzů tak rozšíří počet proškolených zaměstnanců na již certifikovaných odděleních interny, rehabilitace, ARO, pediatrie a LDN Jaroměř.

Bazální stimulace (dále jen BS) je vědecký pedagogicko – ošetřovatelský koncept s více než třicetiletou tradicí.
Zjednodušeně řečeno se jedná o koncept podpory, péče a vedení pacienta, který se využívá hlavně u pacientů těžce nemocných, po mozkové příhodě, při poranění mozku, v kómatu a po těžkých úrazech. Osvědčil se však také při Alzheimerově demenci a u dětí v nejzákladnější (bazální) rovině podporuje lidské vnímání, hybnost a komunikaci.

Základem je stimulace organismu
Základním principem celého učení je zprostředkovat vjemy z vlastního těla, a to tím, že stimulujeme organismus. Prostřednictvím smyslů je člověku umožněno vnímat sebe sama a okolní svět. Pacient potřebuje neustálé stimuly, hlavně takové, na které byl zvyklý v době před nemocí či úrazem, aby se navrátil zpět k původní kvalitě svého života, stimuly vedou k znovuobnovení porušených nervových spojů (synapsí).

Masáže, dechová cvičení i vibrace
BS dále pracuje s masážemi, které stimulují různé části těla, s dechovým cvičením, vibracemi, polohováním. Snaží se navozovat pocity bezpečí a také využívá předměty, které jsou pacientovi blízké – oblíbený polštářek z domova, chutě, vůně, fotky, kresby, plyšové hračky, oblíbená hudba, barvy apod. To samozřejmě zahrnuje také spolupráci s rodinnými příslušníky, přičemž pozitivní reakce je možno vidět na obou stranách.

Základ péče tvoří následující desatero:

  • přivítat a rozloučit se s pacientem vždy stejnými slovy,
  • při oslovení se pacienta vždy dotknout na stejném místě,
  • hovořit jasně a zřetelně,
  • mít přirozený tón hlasu,
  • souhra mezi mimikou, gesty a řečí,
  • volit formu komunikace, na kterou je pacient zvyklý,
  • zdrobněliny používat jen takové, na které je pacient zvyklý, jinak ne,
  • nehovořit s více osobami najednou,
  • žádný rušivý zvuk z okolí,
  • umožnit pacientovi reakce na slova, která mu sdělujeme.

Přestože v BS vycházíme ze tří vzájemně se propojujících prvků – pohybu, komunikace a vnímání, je koncept BS vysoce individuální záležitostí. Pro každého pacienta je sestaven individuální plán péče. Využívá se též jeho dřívějších návyků, prožitků a zkušeností. Takováto péče představuje zcela jinou úroveň kvality v péči o pacienta, a to tím, že jeho stav se „nekonzervuje“, ale naopak se neustálou stimulací rozvíjí. Pacient je při léčbě rovnocenný partner, člověk s vlastní individualitou a minulostí. Pacient v době těžké nemoci (v pro něj velmi těžké životní situaci), kdy je omezena jeho schopnost komunikace, pohybu a vnímání, potřebuje strukturovanou péči, která mu umožní návrat do života.

V náchodské nemocnici se sestry myšlenkou na péči prostřednictvím BS zabývaly již několik let. Usilovaly o to, aby byla zavedena jako běžná součást péče o pacienta. Absolvovaly různá školení, získávaly poznatky, aktivně si vyhledávaly informace, které si vzájemně předávaly. Vlastní iniciativa a zájem však nestačí, a proto se tuto myšlenku rozhodlo podpořit také vedení Oblastní nemocnice Náchod a.s. Každá nová metoda s sebou nese i určité překážky. Např. zavedení nové zdravotnické dokumentace, neshody a nezájem některých sester a lékařů a v neposlední řadě i nutnost změn v návycích pracovních týmů oddělení.
I přes tyto překážky proběhl v náchodské nemocnici v květnu 2011první kurz Bazální stimulace. Bylo zde proškoleno 30% zdravotnického personálu daného oddělení a započaty přípravy na supervizi., tzn. doložení splněných podmínek, které jsou stanovené Institutem Bazální stimulace se sídlem v Ostravě pro aktivní využití BS v praxi. Následovala supervize, která proběhla 4. listopadu 2011 za vedení prezidentky Institutu Bazální stimulace PhDr. Karolíny Friedlové, jejímž výsledkem bylo udělení certifikátu „Pracoviště pracující s bazální stimulací“ pro oddělení ARO ONN a.s. V té době bylo pracoviště třetím Anesteziologicko-resuscitačním oddělením v České republice, které získalo výše uvedený certifikát.

V současné době se tato metoda praktikuje v náchodské nemocnici na ARO, interním oddělení, dětském oddělení, rehabilitačním oddělení a na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných v Jaroměři.

Dle dosavadních zkušeností, vrchní sestry ARO, Bc. Šárky Štěpánkové, někteří pacienti, kteří byli přeloženi z vyšších pracovišť Fakultní nemocnice s polytraumaty po autohaváriích, či velkých úrazech, byli při příjmu často bez užitečného kontaktu, pouze s reakcí na bolestivé podněty nebo i v komatu. Díky trpělivé péči sester, podpoře lékařů, metodě Bazální stimulace a zapojení nejbližších, se podařilo s pacienty navázat kontakt a spolupráci. Postupem krůček po krůčku, dojít až k plnému vědomí, a tak přispět k výrazné změně celkového zdravotního stavu pacienta.

Pro rodinu je nemoc pacienta velkou psychickou zátěží a má-li možnost podílet se na jeho léčbě – být aktivní – snáší toto období mnohem lépe.

Hana Voborníková, vedoucí úseku pro komunikaci a marketing
tel. 732 810 434
vobornikova.hana@nemocnicenachod.cz