Nové plicní ventilátory začnou sloužit pacientům náchodské nemocnice

Čtyři z celkem jedenácti nových plicních ventilátorů převzali 28. dubna zástupci Oblastní nemocnice Náchod v čele se statutárním ředitelem Janem Machem. Předání cenných přístrojů se zúčastnil také Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královehradeckého kraje zodpovědný za oblast zdravotnictví. Královéhradecký kraj na pořízení ventilátorů vynaložil pět milionů korun.

Nové plicní ventilátory měly být původně dodány po dokončení stavby nových pavilonů Oblastní nemocnice Náchod, urychlený nákup ale nemocnice realizovala na základě doporučení managementu krajského zdravotnictví, a to kvůli šířícímu se onemocnění COVID-19 v České republice. Díky tomu je teď největší krajské zdravotnické zařízení připraveno na případnou druhou vlnu epidemie.

Podle dosavadních zkušeností je plicní ventilace důležitá pro přežití pacientů s těžším průběhem onemocnění. Přístroj pomáhá nemocným s dýcháním – dodává jim kyslík, odvádí kysličník uhličitý a zároveň mechanicky nahrazuje napadené plíce. Plicní ventilátor ale slouží nejen lidem s onemocněním Covid-19. Lékaři ho využívají u všech pacientů s těžkým postižením plic, které může způsobit například úraz či těžká interní choroba. Použití plicního ventilátoru u lidí s respiračním selháním je zpravidla dlouhodobé.

Nové ventilátory jsou aktuálně instalovány na ARO a oddělení COVID JIP, které se stalo nově rozšířeným pracovištěm ARO.

„Přístroje budou následně instalovány v novém pavilonu akutní péče, jehož dostavba se plánuje na konec léta tohoto roku. Předpokládám, že termín bude dodržen,“ říká náměstek hejtmana Aleš Cabicar.

Klíčové rozhodnutí pro nákup plicních ventilátorů posunulo nemocnici v Náchodě mezi nejlépe vybavená krajská zdravotnická zařízení.

Video ke zhlédnutí ZDE