Oddělení klinické biochemie a diagnostiky

Kontakty

Laboratoř+420 491 601 777
Příjem materiálu+420 491 601 778
Výsledky močová analýza+420 491 601 778
Odběrová místnost - Bezplatná linka+420 800 100 196

Provozní doba

Nepřetržitá

Denní provoz (rutina, STATIM)

Den Čas
Pondělí – Pátek 06:00–14:30

Umístění

Nemocnice Náchod - Horní areál
1. patro

Popis pracoviště

Oddělení klinické biochemie a diagnostiky (OKBD) bylo založeno v roce 2003. Skládá se ze 4 pracovišť klinické biochemie a diagnostiky (Náchod, Broumov, Jaroměř a Opočno) a z pracoviště klinické hematologie a transfuzní služby Náchod. Součástí laboratoří Náchod a Broumov jsou samostatné odběrové místnosti provádějící odběry biologického materiálu pro ambulantní pacienty.

Jednotlivá pracoviště provádějí základní i specializovaná vyšetření biochemická, hematologická a imunochemická z běžných biologických materiálů humánního a zvířecího původu pro náchodský region. Rozsah vyšetření je dostupný v Laboratorních příručkách umístěných na webových stránkách ONN. Laboratoře používají jednotný Laboratorní informační systém, mají společnou databázi výsledků, které se přenášejí do Nemocničního informačního systému, tím jsou dostupné na všech pracovištích ONN.

Předpokladem, aby jednotlivá pracoviště fungovala jako integrovaný celek, zejména v oblasti sjednocení laboratorních technologií, je používání identických vyšetřovacích metod, tím i porovnatelných výsledků vyšetření.
OKBD spolupracuje s okolními laboratořemi, zejména FN Hradec Králové. Pracoviště OKBD provádějí odběry materiálu, zajišťují logistické služby spojené s laboratorní diagnostikou, zejména svoz biologického materiálu z terénu, jeho transport do spolupracujících laboratoří, bezplatnou distribuci výsledků v tištěné i elektronické podobě, dále i bezplatnou distribuci odběrového materiálu a žádanek na spolupracující pracoviště v terénu.

Jednotlivé laboratoře PKBD se připravují na akreditaci podle normy ISO 15189, jsou vedena v Registru klinických laboratoří, v roce 2013 složila Audit NASKL II.

PKBD Náchod má akreditaci pro specializační vzdělávání v oboru klinická biochemie platnou do roku 2022, podílí se na vzdělávání zdravotnických pracovníků laboratorních i klinických oborů. Pracoviště OKBD jsou zapojena do systémů externí kontroly kvality tuzemských (SEKK Pardubice, SZÚ Praha) i mezinárodních, podílejí se na programech mezinárodního laboratorního srovnávání. Příslušné certifikáty pro jednotlivé analyty jsou na pracovištích k nahlédnutí. Všechny laboratoře mají vypracovány systémy interní kontroly kvality.

OKBD zajišťuje konzultační činnost v požadovaném rozsahu daném spektrem prováděných vyšetření.

Personál

vedoucí pracoviště
Pevná linka+420 491 601 777
vedoucí laborant
Pevná linka+420 491 601 783

Ke stažení

PřílohaVelikost
PDF icon Laboratorní příručka 20191.2 MB