UZ (ultrazvuk) pavilon A

Kontakty

Evidence pacientů+420 491 601 590

AKTUÁLNĚ: Upozorňujeme pacienty, že dočasně, po dobu probíhající rekonstrukce v prostorách RDG oddělení, nemusí níže uvedená ordinační a provozní doba vždy zcela odpovídat. Aktuální informaci Vám rádi poskytneme na výše uvedeném telefonním čísle Evidence pacientů. Děkujeme za pochopení.

Provozní doba, pavilon A

Nepřetržitá

Ordinační a provozní doba, pavilon A

Den Čas   Poznámka
Pondělí 08:00 –14:00    
Úterý 08:00 –14:00    
Středa 08:00 –14:00 12:30 –13:30 vyšetření dětských kyčlí
Čtvrtek 08:00 –14:00    
Pátek 08:00 –14:00    

Mimo tuto dobu pouze pacienti s akutními obtížemi po předchozí telefonické domluvě lékaře s lékařem.

V pracovní době na čísle 491 601 590.

Mimo pracovní dobu na čísle 605 321 158.

Popis pracoviště

Umístění:

Dolní areál – Budova A – 2. podlaží (1.patro) naproti recepci a lékárně

Přístrojové vybavení:

Ultrazvukové přístroje nejvyšší třídy Toshiba Aplio 400 a GE LOGIQ 8, oba v provozu od r. 2018. Další dva ultrazvukové přístroje určené pro hospitalizované pacienty jsou instalovány v areálu horní a dolní nemocnice.

Způsob objednání:

Bez objednání. Vybraná cévní vyšetření na objednání.

Po příchodu do čekárny si pacient připraví žádanku na vyšetření a vyčká příchodu pověřené pracovnice, které poté žádanku odevzdá. Rozdělení do jednotlivých vyšetřoven a pořadí pacientů určí lékař s přihlédnutím k závažnosti stavu pacienta. Objednaní pacienty jsou vyšetřeni přednostně.

Příprava před vyšetřením:

K vyšetření břicha a pánve je nutné být nalačno – tj. den předem lehká netučná nenadýmavá strava, před vyšetřením minimálně 12 hodin nejíst a nekouřit. Nebublinkovou neslazenou vodu či neslazený čaj lze přijímat bez omezení Tato příprava vede k omezení plynného obsahu v trávicím traktu a k dobrému naplnění žlučníku. Zejména před vyšetřením močového měchýře je vhodné mít jej naplněný. Pacient by měl pociťovat lehké nutkání k močení. K ostatním vyšetřením není žádná příprava nutná.

Pacient přichází k vyšetření s řádně vyplněnou žádankou, na které jsou uvedeny jeho osobní údaje a specifikováno požadované vyšetření včetně zdůvodnění požadavku. Žádanka musí být vyplněna čitelně (nejlépe psacím strojem či na počítači) a nesmí na ní chybět jméno a podpis indikujícího lékaře a razítko příslušného oddělení či ambulance. V některých případech je vhodné přinést s sebou zdravotní dokumentaci a výsledky jiných vyšetření zobrazovacími metodami.

Výsledek vyšetření:

V rámci nemocnice přístupný v nemocničním informačním systému, lékařům, kteří jsou elektronicky propojeni, je výsledek odeslán elektronicky (eZpráva), v ostatních případech je vytištěný předán pacientovi. Popis metody:

Ultrazvuk je velmi vhodná zobrazovací metoda pro posouzení orgánů dutiny břišní, měkkých tkání krku, prsu, ale i jiných částí těla, naopak je téměř nepoužitelný pro posouzení plic a kostí. Dopplerovský ultrazvuk umožňuje hodnotit nález na cévách, zejména posoudit jejich průchodnost a směr a charakter proudění krve v nich. Vyšetření je nebolestivé a provádí jej lékař radiolog, který zvolí vhodný postup vyšetření. Pacient při vyšetření leží na vyšetřovacím lůžku v poloze určené lékařem a dodržuje pokyny lékaře. Lékař plynule pohybuje ve vyšetřované oblasti po kůži pacienta ultrazvukovou sondou a přitom sleduje obraz na monitoru. Kůže pacienta se předtím pokrývá vrstvou speciálního gelu. Při vyšetření asistuje vyškolená pracovnice, která pomáhá především s odstrojením a uložením pacienta a provádí administrativní úkony. Na závěr vyšetření pak lékař pacientovi na jeho žádost vysvětlí zjištěný nález.