První porodnický gauč v Královéhradeckém kraji má naše porodnice. Maminkám pomůže rodit přirozeně

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Návrat k přirozenému porodu je trendem současnosti a stále více žen si přeje přivést své dítě na svět co možná nejpřirozenějším způsobem. Naše porodní asistentky se proto stále vzdělávají, aby mohly ženy provádět porodem v maximálním možném souladu s potřebami matky i miminka. Tomu přizpůsobujeme v porodnici také vybavení, a proto se porodnický tým rozhodl pro zakoupení speciálního porodnického gauče, který nabízí možnost podpořit přirozené polohy při spontánních nekomplikovaných porodech.

„Gauč jsme umístili na jeden z menších porodních sálů, který je vybaven současně vanou, žebřinami i klasickým porodním lůžkem. Maminka se tak může v případě potřeby snadno přesunout z gauče na lůžko. Ženy ho prozatím využívají nejvíce v první době porodní, kdy jim variabilní gauč nabízí mnoho možností úlevových poloh, možnost odpočinku s partnerem a také pohodlí v prvních společných chvílích po porodu,“ říká Radka Frýbová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení a dodává, že maminky samozřejmě mohou porod na gauči i dokončit. Takto se v naší porodnici narodilo již několik miminek.

Porodnický gauč je rozdělen na tři části, které je možné během porodu variabilně přeskládat tak, jak je právě potřeba. Měkké polštáře využívají maminky k podepření a celá pomůcka je maximálně podporuje v přirozených porodních polohách. Rodit na něm mohou vkleče, na čtyřech a v dalších vertikálních polohách, ale také například na boku. Poddajnost gauče také rodičkám dovoluje se více uvolnit.

„Naším cílem je nabídnout maminkám takové podmínky, aby měly možnost volby, pohodlí a komfortu. Podporujeme přání žen rodit přirozeně. K tomu jim nabízíme naše odborné znalosti a bezpečné zázemí našeho profesionálního vybavení,“ říká primář porodnice MUDr. Marek Střecha.

V naší porodnici jsou rodičkám k dispozici celkem čtyři porodní sály vybavené hydraulicky polohovatelnými lůžky a relaxačními pomůckami (různé typy míčů, overbally, žíněnky, termovaky, ruční masážní pomůcky, bylinná napářka, rebozo apod.). Všechny porodní sály jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením se sprchovým koutem. Dva porodní sály jsou vybaveny relaxační vanou pro 1. dobu porodní, jeden z nich nyní navíc porodnickým gaučem. U nekomplikovaných porodů mohou maminky využit hydroterapii, muzikoterapii, aromaterapii, volně se pohybovat, dopřát si úlevové polohy, relaxační pomůcky či užít vlastní homeopatika.