Plánované cvičení HZS

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

V pátek 1. 9. proběhlo v nové budově K plánované cvičení hasičského záchranného sboru z Velkého Poříčí. Předmětem tohoto cvičení byl nácvik evakuace personálu a pacientů z centrálních operačních sálů. Cvičení se účastnila dvě vozidla a přibližně 10 hasičů. Aby nebyl narušen chod operačních sálů, toto cvičení se naplánovalo na sanitární den.

V 9 hod. dostali hasiči zprávu, že na operačních sálech se vyskytl kouř. Po příjezdu hasičských aut se hasiči přesunuli s veškerým vybavením k sálům. Zde jim primář předal informace o počtech pacientů (figurantů) a zaměstnanců v prostorech sálů. Jeden pacient na lůžku byl při vědomí, druhý byl v celkové anestezii. Pacienty společně s personálem přesunuli hasiči do bezpečí. Jednoho ven k sanitce, druhého na jiné oddělení. Po akci byl ještě prostor projít si se zasahujícími hasiči operační sály a odpovědět na některé otázky a nejasnosti.

Cvičná evakuace byla velmi poučná jak pro zasahující hasiče, tak pro personál nemocnice. Jednalo se již o druhé společné cvičení v nových pavilonech a nacvik dalších situací bude následovat. Cvičení těchto situací totiž zvyšuje bezpečnost jak našich pacientů a zaměstnanců, tak také zasahujících hasičů.