Primář rychnovské ortopedie MUDr. Pavel Hroch: Náhrady kloubů operujeme seniorům i čtyřicátníkům, zájem se zvyšuje.

Rychnovská ortopedie v čele s primářem Pavlem Hrochem má renomé, které do nemocnice v podhůří Orlických hor přivádí mnoho zájemců o ortopedické operace. Velmi široké spektrum výkonů a vysoká odbornost se zde snoubí s velkým pracovním nasazením. Lékaři zde operují běžně až 1300 pacientů za rok. Letošní téměř půlroční přestávka v operativě však zkomplikovala život mnoha lidem čekajícím na výměnu kloubu či jiný operační výkon. Čekací doby na operace se více než zdvojnásobily a dohnat tak velký výpadek je podle primáře prakticky nemožné, na tom se shodují ortopedi napříč republikou.

Zatímco před operační uzavírkou nařízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR kvůli šířící se nákaze Covid-19 byla čekací doba na kloubní náhradu v Rychnově nad Kněžnou přibližně devítiměsíční, nyní si pacienti na stejný výkon počkají téměř dva roky. Ortopedi v Rychnově nad Kněžnou se jim však snaží vyjít maximálně vstříc. „Na operačním sále provedeme endoprotézu denně dvěma pacientům. Nejde jen o to, kolik operací jsme schopni fyzicky zvládnout, ale také o kapacitu našeho lůžkového oddělení. Lidé po endoprotéze u nás zůstávají týden. Deset operací týdně znamená deset obsazených lůžek. A k nim musíme připočítat ještě další pacienty po jiných operacích,“ vysvětluje primář Pavel Hroch.

Počet lidí, kteří mají zájem o náhradu kloubu, výrazně roste. Podle primáře je důvodem zvyšující se věk dožití. „Dříve byli nejstaršími operovanými pacienty pětasedmdesátníci. Dnes jsou tito lidé mezi operovanými ti mladší. Běžně totiž operujeme lidi ve věku 85 – 90 let,“ popisuje trend posledních let primář. Jedním dechem ale dodává, že zájem

stoupá i u výrazně mladších lidí. „Například právě dnes jsme propouštěli pětačtyřicetiletou pacientku po náhradě kolenního kloubu. Lidé v tomto věku přicházejí na to, že není potřeba při běžném pohybu trpět a že operace může velmi zvýšit kvalitu jejich života.“

MUDr. Pavel Hroch je primářem rychnovské ortopedie od roku 2004, předtím pracoval jako zástupce primáře ortopedického oddělení v Náchodě. Na začátku své kariéry, v roce 1987, byl přítomen první operaci totální endoprotézy kyčelního kloubu v náchodské nemocnici, asistoval také u prvních operací totální endoprotézy kolene. Jak sám říká, od té doby prošlo vybavení operačních sálů i operačních postupů turbulentním vývojem, který vedl ke zlepšení výsledků operací. Na mnoha zahraničních stážích v USA i v Evropě se učil od těch nejlepších. Dnes je vyhledávaným odborníkem, za kterým jezdí pacienti z celé republiky. Spád oddělení je tak přirozeně velmi široký.