Cytologická laboratoř

Kontakty

Laboratoř+420 491 601 250

Provozní doba

Den Čas
Pondělí 06:00–14:30
Úterý 06:00–14:30
Středa 06:00–14:30
Čtvrtek 06:00–14:30
Pátek 06:00–14:30

Umístění

Nemocnice Náchod - Dolní areál

Popis pracoviště

Cytologické vyšetření je mikroskopické vyšetření jednotlivých buněk rozetřených na podložním skle. Chybí zde tedy kontinuita vyšetřované tkáně, která je v histologickém řezu. Touto metodou lze zhodnotit veškerý tekutý materiál, např. výpotky (pleurální, perikardiální, ascites, kloubní), moč, likvor, obsah cyst apod. Tento typ materiálu je zpracován centrifugací na podložní sklíčko pomocí cytocentrifugy (vznikne tzv. cytospinový preparát). Druhou rozsáhlou skupinou cytologického materiálu je odběr pomocí kartáčku (např. stěr z děložního čípku, bronchu, žlučových cest). Třetím způsobem odběru je tenkojehlová aspirační cytologie (fine needle aspiration cytology – FNAC). Jedná se o odběr intramuskulární jehlou, kdy aspirované buňky se natřou na podložní sklo (podobně jako krevní nátěr). Tímto způsobem je vyšetřována nejčastěji štítná žláza, lymfatické uzliny, slinné žlázy, pankreas, prs, ložiskové změny v plicích apod.

Odběr materiálu se obvykle provádí jako cílená aspirace z patologického ložiska pod kontrolou zobrazovacích metod (UZ, CT). Fixace odebraného cytologického materiálu je nutná ihned po odběru. Podle vybrané barvící metody jde buď o fixaci zaschnutím na vzduchu (jde o většinu cytologií). Následuje barvení v laboratoři metodou dle May–Grünwald–Giemsy (MGG).

Cytologické vyšetření má určité výhody proti biopsiím: pro pacienta je méně zatěžující odběr materiálu než na histologii, jednodušší zpracování umožňuje rychlejší výsledek. Mezi nevýhody patří ztráta kontinuity tkáně (diagnóza je méně přesná – jde často o prebioptické vyšetření). K upřesnění diagnózy však mohou pomoci další metody, např. imunocytochemie.

Laboratoř nabízí také vyšetření spermiogramu. Toto vyšetření je možné jen na objednání a lze jej provést i pro samoplátce (bližší informace na tel. 491 601 250). Vyšetření slouží k orientačnímu posouzení plodnosti muže. Hodnotí se makroskopický vzhled spermatu, objem, pH, pohyblivost a vitalita spermií, koncentrace spermií a celkový počet spermií.