Zdravotní klauni navštívili rychnovskou nemocnici

Během své bezmála tříhodinové návštěvy potěšili klauni v geriatrických kostýmech a s červenými nosy pacienty na oddělení následné péče.

Převážnou část těchto oddělení tvoří starší pacienti, za kterými vyrazili tzv. geriatričtí klauni, kteří se snaží svou vizáží, ale i projevem co nejvíce přiblížit právě k seniorům a vyvolat v nich vzpomínky na mládí.

Hrou na mnohé hudební nástroje a zpěvem lidových písní tak potěšili desítky pacientů, kteří se k nim mnohdy neváhali přidat a někteří z nich si dokonce i zatancovali.

„Když jsme přišly na oddělení a slyšely jsme smích a zpěv, tak jsme myslely, že to patří k narozeninám, které slaví naše paní vrchní, ale byli to klauni, ke kterým jsme se hned přidaly a zazpívaly si s nimi. Skvěle jsme se bavily," uvedly sestřičky oddělení.

To že se do zpěvu dají mladé ženy, není takovým překvapením, tím bylo toho dne něco jiného. V jednom z pokojů leželi ve vážném stavu dva muži po cévní mozkové příhodě. Jeden z nich, právě obklopený rodinou, víceméně mimo veškerý kontakt se světem, od příhody nepromluvil. Trojice klaunů, která přišla do pokoje, začala tiše zpívat „Na tý louce zelený", a za užaslých pohledů rodiny a slz v očích personálu začal muž zpívat píseň spolu s klauny.

„Byl to jeden z těch malých zázraků, které se kolem zdravotních klaunů dějí. Právě tyto okamžiky nás utvrzují v tom, že naše práce má opravdový smysl," uvedla přítomná ředitelka společnosti Zdravotní klaun, Kateřina Kubešová.

Během své návštěvy pak zdravotní klauni navštívili i malé pacienty na dětském oddělení a neodpustili si pobavit i osazenstvo místní záchranné služby. Smíchem tak nakazili každého, koho v nemocnici potkali. Právě vyvolat smích, vzbudit radost a chuť do života, to je jejich úkolem a posláním. Po úspěšné klauniádě padaly otázky na další termín ze všech stran. Pravidelné návštěvy zdravotních klaunů na oddělení následné péče jsou však pravděpodobně ještě hudbou budoucnosti.

Jak podotýká tisková mluvčí Zdravotního klauna Kateřina Procházková: „Naše návštěva zde se uskutečnila v rámci akce Turné plné smíchu, kterou pořádáme jako oslavu našich letošních 15. narozenin. Pravidelně navštěvujeme již 71 zařízení po celé republice a zájem má více než 50 dalších, které však nejsme z důvodu kapacit schopni obsáhnout. 15 z těchto zařízení jsme se proto rozhodli v rámci tohoto turné potěšit alespoň jednorázovou návštěvou. Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou však byla velmi příjemnou, prozatím jednorázovou zastávkou na naší cestě. Byli jsme zde neuvěřitelně mile přijati jak pacienty, tak veškerým personálem. A ten „malý zázrak", který jsme zde prožili, nám všem zůstane v paměti ještě dlouho."

Zdravotní klaun je nezisková organizace s mezinárodní působností, která již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům a dalším potřebným v oblasti zdravotnictví. Přispívá tím ke zlepšení jejich psychického i celkového zdravotního stavu, a to prostřednictvím návštěv speciálně vyškolených zdravotních klaunů a svých dalších souvisejících projektů. V současné době navštěvuje 86 zdravotních klaunů pravidelně 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory.

Zdroj: