Královéhradecký kraj přidá krajským nemocnicím 10 % na mzdy

Ve čtvrtek se uskutečnilo jednání zástupců odborových organizací nemocnic z Rychnova nad Kněžnou a Náchoda (včetně zástupců Lékařského odborového klubu) s vedením Oblastní nemocnice Náchod, a. s. a Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. a Královéhradeckého kraje, za který byl přítomen hejtman Jiří Štěpán a jeho náměstek pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar. Výsledkem jednání je shoda na znění kolektivní smlouvy pro ON Náchod a.s. pro rok 2018.

„Na základě věcného jednání došlo k odsouhlasení finálního textu kolektivní smlouvy, včetně výše tarifů, u kterých došlo k navýšení o 10 %, stejně tak jako u sazeb v dohodách o pracovní činnosti,“ informoval o výsledcích jednání předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a. s. Miroslav Procházka.

„Shodli jsme se na znění kolektivní smlouvy tak, jak jsme očekávali. Naše požadavky, co se týká desetiprocentního navýšení, byly splněny. Ostatní podmínky jsou zachovány dle loňského roku,“ potvrdil MUDr. Martin Sajdl, který vyjednával za Lékařský odborový klub.

„Na včerejším jednání došlo ke splnění toho, co jsem deklaroval po nedělním jednání koalice kraje, tedy k navýšení tarifů o 10 % a stejně tak DPČ o 10 %. Chci poděkovat zástupcům zaměstnanců nemocnic za věcný přístup k jednání. Velmi oceňuji pozitivní výsledek,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar jeho slova doplňuje: „Včerejším dnem bylo završeno komplikované jednání, kdy jsme se snažili získat potřebné zdroje pro navýšení mezd deklarované ministerstvem a Asociací krajů ČR. Je potřeba zdůraznit, že ačkoliv bylo deklarováno, že úhradová vyhláška na rok 2018 toto navýšení bude v plné míře kompenzovat, v případě našeho kraje tomu tak není. Proto požádáme cestou rady kraje Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje o dodatečné finanční zdroje, které navýšení tohoto rozsahu umožní.“

K samotnému podpisu kolektivní smlouvy v ON Náchod a.s. má dojít v příštích dnech. „Smlouva bude podepsána nejpozději začátkem příštího týdne tak, aby se navýšení projevilo již ve mzdě za únor. Věřím, že se nám tím podařilo vyřešit některé interní nesrovnalosti a budeme moci tak moci společně napřít své síly na rozvojové aktivity, jako je plánovaná modernizace nemocnice. Vzhledem ke složitosti akce a ztíženým provozním podmínkám bude úzká spolupráce našich zaměstnanců velmi potřeba,“ dodává k dalšímu postupu předsedkyně představenstva ON Náchod a.s. Ivana Urešová.

Podobně dojde k podpisům dohod o znění kolektivních smluv i v dalších nemocnicích Královéhradeckého kraje, tedy v Jičíně a v Trutnově.

tisková zpráva Královéhradeckého kraje