Bonding na porodnici

Oblastní nemocnice Náchod, a.s.

Doba, kdy docházelo bezprostředně po porodu k odloučení mimika od maminky, aby se miminko umylo, zvážilo a změřilo, je naštěstí nenávratně pryč. Na oddělení podporujeme nový poporodní přístup k ranému kontaktu mezi maminkou a dítětem, takzvaný bonding.

Při tomto poporodním procesu dochází k tvorbě hlubokých citových vazeb mezi matkou a dítětem.

Maminka i miminko nejsou vývojově připraveni na to, aby po 9 ti měsících strávených spolu a po tak náročném procesu jako je porod, byli zbaveni vzájemného kontaktu. Oba očekávají kontakt kůže na kůži, vůni a teplo důvěrně známého těla, tlukot svých srdcí, svými smysly vnímají vše, co jim připomíná a dává pocit známého prostředí a bezpečí. Poloha miminka na maminčině hrudníku připomíná miminku jeho polohu v děloze. Jak se tedy bonding provádí prakticky? Ihned po porodu se miminko položí na maminčino nahé břicho nebo prsa, lehce se osuší a přikryje zahřátými plenami. Tento kontakt se snažíme nepřerušovat po dobu alespoň 2 hodin. Kontakt kůže na kůži přispívá k poporodní adaptaci miminka a také zaručí miminku potřebné teplo.
Díky hormonům, které se začnou u maminky při tomto kontaktu vyplavovat, dochází k lepšímu zvládání porodní bolesti. Bezprostřední vizuální kontakt s mimikem zásadně podporuje iniciální vazbu mezi matkou a dítětem. Miminko si samo nebo s malou dopomocí najde bradavku a to v době, kdy je na sání připraveno. Následná laktace a kojení se pak rozbíhá daleko lépe a dříve. Všechna další vyšetření a ošetření zdravého novorozence (vážení, měření..) se odkládají až na pozdější dobu.

Také u zcela nekomplikovaných porodů císařským řezem bez celkové anestezie nabízíme možnost bondingu doprovodu.

Pokuď chcete zažít tento neopakovatelný prožitek s vaším miminkem, přijďte rodit do naší porodnice.

Těší se na vás tým porodnického a novorozeneckého oddělení.